برترین کشورمشاوره برنامه ریزی تخصصیپنجره موفقیت
درس یار
انتخاب رشته

این مشکل خیلی از دانش آموزای کنکوریه، وقتی تصمیم می گیریم که برای کنکور مطالعه کنیم و به سراغ منابع میریم، حجم بزرگ منابع برای هر درس رو که میبینیم این چنین جملاتی شنیدنیه:
"- کی میره اینهمه راه رو...
- دانشکاه آزادم بد نیستا، ماتهران و شریف و شهید بهشتی رو نخواستیم...
- من شنیدم بعضی از دانشگاه ها (غیر سراسری) بدون کنکور هم ثبت نام میکنن، کی حوصله داره برای هدفش و قبولی تو دانشگاه برتر و تغییر آیندش تلاش کنه...زندگی معمولی هم بد نیستا...
و..."
تازه این آخرش نیست، مجسمه بدبختی (اگه به یک یا چند درس علاقه نداشته باشی)رو خیلی از دانش آموزا کنار خودشون میزان، یعنی چند تا کتاب رو روی میز مطالعشون دارن و مدام منابع متفاوت و مختلف رو میبینن و نتنها یکی رو کامل نمیخونن، بلکه هیچکدومو درست و حسابی نمیخونن و هیچوقت به ته کتاب نمیرسن و هیچوقت آماده نمیشن...این میشه که مدام حواس پرتی سراغشون میاد و اعتماد به نفسشون نابود میشه و استرس میگیرن، بازم میرن سراغ جملات بالا...
خب راه حل سادست، مسیرش یکم که چه عرض کنم، مثل همه ی مسیرهای موفقیت دشواره ... اما راه حل رو با یک مثال باز میکنم:
- تا حالا به طول مسیر دو استقامت دقت کردید؟!! حتما متوجه شدید که خیلی زیاده و هرکسی از عهده رسیدن به تهش برنمیاد، احتمالا صحبت های قهرمانان این رشته و طرز تفکرشون در طی مسابقه رو شنیدید، این نکته همیشه تو صحبت این قهرمانان شنیده میشه که اگه به طول مسیر یا ته مسیر فکر کنی هیچوقت بهش نمیرسی(جالبه بدونید اینجا همه فکر میکنن دیوونه شدن)...سوال اولی که برای همه ایجاد میشه اینه که وقتی ندونی تهش میخوای به چی برسی چطوری میتونی موفق بشی؟!! جواب اونها خیلی سادست:"همه میدونن چند کیلومتر طول مسابقه ست و مسیر به چه شکلیه، اما راز برتر شدن ما این بود که تونستیم مسیر رو به قسمت های کوچکتری تقسیم کنیم و راز قهرمان شدن ما این بود که تونستیم برنامه هر مسیر رو بدون توجه به قسمت های دیگه، درست و با تمام توانایی انجام بدیم."
موضوع کاملا مشخص شد، شما وقتی تصمیم به انجام کاری میگیرید باید بدانید میخواهید به کجا برسید (هدف و برنامه ریزی سالانه) و بعد از آن مسیر رو به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید (هدف کوتاه مدت و برنامه ریزی دوره ای). حالا شما در برنامه ریزی دوره ای با حجم مشخصی از کتاب ها سر و کار دارید و بدون توجه به بقیه دوره ها تلاش میکنید تا اون قسمت رو به درستی مطالعه، خلاصه برداری، تست کافی و جمع بندی کنید...در ضمن وقتی مطالعه میکنید فقط با منابع مشخصی از یک درس روی میز مطالعه خود سروکار داشته باشید، بقیه کتاب ها رو تو کتابخونه نگه دارید.
در پایان این مقاله لازم می دونم به این موضوع اشاره کنم زمانی که شما برای 4 ساعت (زمان تقریبی کنکور سراسری) برنامه ریزی می کنید، لازمه ی کارآمد بودن برنامه شما، دقیق و کاربردی بودن اونه...این مقاله خلاصه ای از متد بسیار قوی آموزشی که در دانشگاه های برتر جهان آموزش داده می شود. برای بهره مندی کامل از این متد با مشاورین تخصصی کنکور صحبت نمایید.
توفیق رفیق راهتان

محصولات آموزشی


موسسه کنکوری ونوس