برترین کشورمشاوره برنامه ریزی تخصصیپنجره موفقیت
درس یار
انتخاب رشته
نحوه مطالعه صحیح
- خیلی وقتها شده که فکر کنید درسی رو که خوندید مفید نبوده و کلا چیزی یاد نگرفتید...
- هنگام مطالعه خوابتون میاد یا مطالبی که خوندید به سرعت از ذهنتون خارج میشه...
- تمرکزتون موقع درس خوندن پایینه و نمیتونید با مطالب همراه بشید...
مثال:تا حالا به نحوه مطالعه (بیشتر درسی) دانش آموزا (خودتون) توجه کردید؟
اکثر شما به این شکل درس میخونید و برای یک آزمون مهم آماده میشید، دست راست تکیه گاه سنگینی کلهی پربارتون میشه و زیر چانه قرار میگیره، به شکلی که گوشه سمت راست لب به سمت بالا حرکت کرده و آب از دهن جاری میشه...دست چپ هم آزاده و نقش مهم ورق زدن رو ایفا میکنه...
فرد در این نوع نحوه مطالعه بازدهی پایینی داشته و یا خوابش میبره، یا خیلی زود خسته شده و حوصلهاش سر میره.
همانطوری که میبینید مسائل مهمی مثل نحوه مطالعه به طرز نشستن و مطالعه برمیگرده...
روش:در این روش 3 مرحله ای سعی بر این داریم که دقت، تمرکز و بازدهی مطالعاتی شما را افزایش دهیم. هرچند در اوایل کار این نحوه مطالعه کمی دشوار و آزاردهنده باشه ولی نتیجه این نحوه مطالعه به سرعت آشکار میشه و شما تغییرات چشمگیری رو در نتایج خود مشاهده میکنید. درضمن نیازی به کارهای دشواری همچون علاقهمندی اجباری به دروس برای فراگیری آنها نمیباشد. همچنین شما را از فراموشی های زودرس رها میکند.
مرحله اول)مطالعه اولیه: دست راست خود را بکار گرفته و مداد نوکی به آن میدهیم. در هنگام مطالعه هر درسنامه، زیر موارد مهم به شکل(متن، جمله، کلمه) خط میکشیم. (دقت کنید لزومی ندارد همهی درسنامه خطکشی شود.)
توجه کنید لزومی نداره که حتما در مرحله اول تمام درسنامه رو متوجه شوید، قطعا مطالبی برای شما تازگی داشته یا نیاز به درک بیشتری برای یادگیری دارد...بنابراین اصرار به فراگیری آن مطلب در مرحله اول فقط ضایع کردن زمان را نتیجه میدهد...زیرا درسنامهها قسمت کوچکی از اصل مطلب را میرسانند و حل تستهای آن درسنامه اطلاعات کاملتر را در اختیار ما قرار میدهد.
لازم به ذکر است که برای نفرات برتر کنکور، حداکثر 25% بازه مطالعاتی به بررسی درسنامهها مربوط میشود و با اختصاص دادن زمان به مراحل بعدی در زمان صرفه جویی کرده و میتوانند از رقبای خود پیشی گرفته و موفقیت خود را رقم بزنند.
مرحله دوم)تست زدن:آموزش اصلی مطالب درسی در این مرحله صورت میگیره...در مرحله اول ممکنه قسمتی از درس رو درست متوجه نشیم و یا با درس ارتباط برقرار نکنیم، ولی برای صرفه جویی در زمان و پیشی گرفتن از رقبای کنکوری خود اسرار به تکرار مبحث نمیکنیم و نهایت با دو بار خواندن درسنامه به سراغ مرحله دوم میرویم...
در این مرحله مطالب درسی را به طور کامل و با متد آموزشی LDS فرا میگیرید. این متد به طور خلاصه از حک کردن روند حل در ذهن برای مسائل صحبت میکند.(مقاله ما را در مور این متد آموزشی مطالعه کنید)
مرحله سوم) هایلایت کردن مطالب(بازنگری): اگر به گذشته خود توجه کنید مطالبی رو که شما در تابستان با صرف زمان زیادی در تلاش برای فراگیری آن بودید، یا از خاطرتان محو شده یا تسلط بسیار پایینی نسبت به آن دارید...خیلی از دانشآموزان با فریب خود و گفتن این جمله:"خب تابستون خوندم دیگه، مرور نیاز داره" صورت مسئله رو پاک میکنن که نحوه مطالعشون مشکل داره...مشکل اصلی دانشآموزان بازنگری مطالب و به خاطر سپردن آنها با روند فراگیری خودشونه...
به طور خلاصه مرحله سوم تکمیل کننده مراحل قبلی و نقش اصلی آموزش (ارتباط با مفاهیم اصلی درس) را بازی میکند...
ویژگی ها:
- بدست آوردن تمرکز در حین مطالعه و تسلط بیشتر روی مطالب
- طولانیتر شدن بخاطر سپردن مطالب با تسلط کافی
- صرفه جویی در زمان و کارآمدتر شدن بازهی مطالعاتی
در پایان این مقاله لازم میدونم به این موضوع اشاره کنم زمانی که شما برای 4 ساعت (زمان تقریبی کنکور سراسری) برنامه ریزی میکنید، لازمهی کارآمد بودن برنامه شما، دقیق و کاربردی بودن اونه...این مقاله خلاصهای از متد بسیار قوی آموزشیکه در دانشگاه تهران آموزش داده میشود. برای بهرهمندی کامل از این متد تما با مشاورین تخصصی کنکور صحبت داشته باشید.

محصولات آموزشی


موسسه کنکوری ونوس